Osztályblog 7.b

Osztályblog 7.b

Katolikus hittan

2020. március 27. - Osztályblog 6.a

A 03.25. óra anyaga a II. vatikáni zsinat  Tk.: 101-104.o.

Dicsértessék a Jézus Krisztus!

Mondjunk el egy Miatyánkot (remélem tudjátok)! Nagyon fontos!

A XX. század második felére gyökeres változások történtek a világban.

XXIII. Jánost 1958-ban választották pápává. A jó pápa és a világ plébánosa címmel illették. Elérkezettnek látta az időt, hogy meghirdessen egy világszintű egyetemes zsinatot. (a világ összes kat. püspökének a tanácskozása) Elgondolásában az is újszerű volt, hogy nem határozta meg előre, miről kell majd tanácskozniuk a püspököknek. A résztvevők maguk tehettek témajavaslatokat.

1962. okt.11-én kezdődött a zsinat és 1965. dec.8-án az új pápa VI. Pál zárta be.

A püspökök a hittudósokkal együtt dolgoztak a tervezeteken, amikor pedig a több mint háromezer zsinati atya összeült, a megszületett eredményeket alaposan megvitatták.

A zsinat végül tizenhat dokumentumot fogadott el. Tanításának lényegét a Lumen gentium  /A népek világossága/, az egyházról és küldetéséről és a Dei Verbum /isten Igéje/ a Szentírásról és a Szenthagyományról foglalja össze.

Elkészült az új misekönyv, a Szentírás javított latin szövege, az Egyházi Törvénykönyv, a szentségek, szertartások reformált rendje.

XXIII. János pápa 1881. nov. 25-én született és 1963-ban halt meg. Ferenc pápa 2014-ben avatta szentté.

Senki nem gondolta volna róla, hogy vidám,fiatalos lelkületével megreformálja az egyházat.

Légy Te is meglepően naprakész  az újításokra és a JÓRA!

Oldjátok meg a rejtvényeket a könyvben, kérdezzetek, írjátok meg a véleményeteket a témáról!

Sziasztok! Kati néni

 A 04. 01. óra anyaga: Korunk egyháza Tk.: 105-108.o.

A II. vatikáni zsinat után sok kihívással kellett szembenéznie az egyháznak. A belső megújulás nem ment viták nélkül. A világ felé nyitás, pedig konkrét apostoli utakat jelentett. Államfőkkel, más vallású és kultúrájú vezetőkkel való párbeszéd és kiengesztelődés.

Szent VI. Pált  I. János Pál követte a pápai székben, majd egy hónap múlva meghalt, szívrohamban.

Őt követte szent II. János Pál, jelmondata: Egészen a Tied! A fiatalok pápája. Az ő nevéhez fűződnek az ifjúsági világtalálkozók, hiszen a fiatalok  jelentik az egyház jövőjét.  27 éven keresztül ült Péter székében. Magyarországon kétszer is járt, egyik alkalommal találkoztam is vele! 

XVI. Benedeket választották halála után. Szent Benedek Európa védőszentje, őt akarta követni és az egyházban megerősíteni az Isten iránti hűséget és a hit tisztaságát. Jelmondata: Az igazság munkatársai. Fontos üzenet számomra tőle, hogy Krisztus győzött és győzni fog! Lemondásának oka nem a feladás. Élete végéig a Feltámadott Urat szolgálja.

Ferenc pápa névválasztása Assisi Szent Ferencre utal, aki a szegénység és a béke embere volt. Az egész emberiség tanítója, kiemelten foglalkozik a családokkal a fiatalokkal és a teremtett világ védelmével. 

Az Egyház Jézus titokzatos teste és a Szentlélek, aki irányítja, az emberi hibák és gyengeségek nem törlik el a szentségét.

Próbálj meg te is a béke és szeretet követe lenni a környezetedben! Ugye, milyen nehéz?

Ha ezt látjátok vagy olvassátok, válaszoljatok a vereslakosne@gmail.com címre! 

Szentségek 04.08. Tk.: 109-112.o.

A szentségek olyan jelek az egyházban, amelyeket maga Jézus Krisztus alapított. Mindig kettős természetűek: van bennük valami látható (ez a tulajdonképpeni anyagi jel), ugyanakkor az igazi hatás láthatatlan módon érvényesül (ez a kegyelem).

 A keresztény beavatás szentségei: az első három szentség révén válunk az egyház teljes jogú tagjaivá. A keresztség, bérmálás, elsőáldozás.

A gyógyulás szentségei: bűnbánat (gyónás), betegek kenete.

A közösség szolgálatának szentségei: egyházi rend (papság, szerzetesség), házasság.

A hét szentség végigkíséri az egész emberi életet. Isten életünk egyetlen szakaszában sem hagy minket magunkra.

Lisieux-i Szent Teréz a kis út szentje. A hétköznapok alkalmait, saját adottságainkat úgy felhasználni, hogy azok a megszentelődés eszközeivé váljanak. ”Ez az út a kicsi gyermek ráhagyatkozása, aki félelem nélkül alszik el Atyjának karjaiban” - írja Szent Teréz.

A keresztség Tk.:113-116.o.

Az Istenhez tartozás pedig olyan, mintha belépnénk egy olyan királyságba, ahol az ő ereje és védelme alatt állunk. A keresztség szentségében elfogadjuk Isten meghívását és kegyelmét. Igent mondunk az egyház hitére is. A keresztelés ősi jelképek alkalmazásával történik: névadás, exorcizmus,megkenés a keresztelendők olajával, ellene mondás a bűnnek, a hit megvallása, vízzel való leöntés, megkenés a krizmával, a fehér ruha átadása, az égő gyertya átadása.

Xavéri Szent Ferenc  a jó hírt vivő szent.

Olvassátok el, oldjátok meg a feladatokat a könyvben!

Nagyon boldog Húsvéti ünnepeket kívánok! Jelezzetek vissza, hogy jegyet tudjak adni, a vereslakosne@gmail.com címre! Fanni neked már megvan az ötösöd! Kati néni

A bérmálás 04.15. Tk.:117-120.o.

Bérmálni latin szóból származik, amelynek jelentése: erősíteni. A Szentlélek az erősség lelke. Pünkösd napján a Szentlélek leszállt az apostolokra, s a félénk apostolok egyszerre bátrak lettek. Nem féltek Jézusról tanítani, sőt akkor sem féltek, amikor úgy tűnt, hogy ezért kivégzik őket. Minden bérmálás alkalmával megismétlődik a pünkösdi csoda, a megkeresztelt megkapja a Szentlélek ajándékát: erőt és küldetést. Minden megbérmáltnak küldetése, hogy Krisztus élő tanúja legyen. A Szenlélek tűz nyelvek alakjában szállt az apostolokra. Megjelenési formája még a galamb és a szél. Ott fúj, ahol akar. Olvassátok el és oldjátok meg a feladatokat a könyvben! Küldök nektek egy szép tanulás előtti imát.

Jöjj el Szentlélek Úristen, igazság és szeretet Lelke, adj nekünk jó lelket, kedvet, szorgalmat és kitartást ahhoz a munkához, amelyre meghívtál! Világosítsd meg értelmünket, hogy a természetben és az emberi életben fölfedezzük a Teremtő Atya nagy szándékait! Nevelj és alakíts bennünket, hogy egész életünkben alkalmasak legyünk az igazság szolgálatára, és így kiérdemeljük az örök élet jutalmát Krisztus, a mi Urunk által! Amen

Szeretettel:Kati néni

Oltáriszentség 04.22.Tk.:121-124.o.

Az Oltáriszentség Eucharisztia. A szentmise az Újszövetség áldozata az Eucharisztia ünneplésében. Ugyanakkor Eucharisztiának vagy Oltáriszentségnek nevezzük a szentmisén Jézus testévé és vérévé átváltozott kenyeret és bort. Régi szokás volt a keresztényeknél, hogy azoknak, akik nem tudtak elmenni a szentmisére, elvitték az Oltáriszentséget. Így a templomokban a betegek és a börtönben lévő keresztény foglyok számára rendszeresen őrizték az Eucharisztiát. Hittek abban, hogy a Szentostyában Jézus , az Isten Fia van jelen, ezért egyre növekvő tisztelettel vették körül. /Ma is hisszük/ A híveknek ez a hódolata alakította ki az Eucharisztia imádásának különféle formáit. Szentséglátogatást végez, aki napközben akár egy-két percre betér a templomba, hogy ott köszöntse  Jézust az Eucharisztiában. Az egyházi évben egy napot , az Úrnapját egészen az Oltáriszentség imádásának szenteljük. Az ünnepi szentmisén és a körmeneten való részvétellel fejezzük ki imádásunkat és szeretetünket. Az Eucharisztia, vagyis az Oltáriszentség az Úr Jézus valóságos teste és vére a kenyér és a bor színe alatt. Azért rendelte az Úr Jézus  az Eucharisztiát, hogy jelenvalóvá váljék keresztáldozata, testével és vérével tápláljon minket, és jelenlétével építse az Egyházat. Szentírás: “Az áldás kelyhe, melyet megáldunk, ugye Krisztus vérében való részesedés? S a kenyér, melyet megtörünk, ugye Krisztus testében való részesedés? Mi ugyanis sokan egy kenyér, egy test vagyunk, mivel mindnyájan egy kenyérben részesedünk.”1 Kor. 10,16-17

Olvassátok el és töltsétek ki a feladatokat a könyvben! A Szentostya valóban a keresztények legnagyobb ajándéka Istentől és a legnagyobb kincse!

Szeretettel: Kati néni

A bűnbánat és a betegek kenete 04. 27. Tk.:125-128.o.

 

Jézus tanítását egy nagyon fontos felszólítással kezdte: Térjetek meg és higgyetek az evangéliumban! Erre a megtérésre minden kereszténynek napról napra szüksége van. Jézus földi élete során sokaknak megbocsátotta bűneit, majd az apostolainak bűnbocsátó hatalmat adott. A bűnbocsánat hatása kettős a bűnbánót kiengeszteli Istennel és orvosolja azokat a sebeket, amelyeket a közösségen ejtett. “Vegyétek a Szentlelket. Akinek megbocsátjátok bűneit, bocsánatot nyert, akinek pedig megtartjátok, az bűnben marad.”Jn. 20,23

Jézus földi élete során nagy szeretettel fordult a betegekhez. Bátorította, gyógyította őket és megbocsátotta bűneiket. Most is gondoskodik a betegekről, egy külön szentség a betegek kenete által. Így azok, akik betegség vagy öregség miatt gyengének érzik magukat, fájdalmakkal küzdenek vagy a halállal kell szembe nézniük, tudják, hogy Jézus velük van. ”Beteg valaki köztetek? Hívassa az Egyház papjait. Imádkozzanak fölötte, s kenjék meg olajjal az Úr nevében. A hitből fakadó imádság üdvére lesz a betegnek és az Úr megkönnyebbíti őt, ha pedig bűnben van, bocsánatot nyer.” Jak. 5,14-16

A szeretet misszionáriusai rendet Teréz anya alapította, 1950-ben Kalkuttában. A betegek, haldoklók, szeretet nélküli kitaszítottak ápolását szolgálatát végzik. Nepomuki Szent János  a titoktartás szentje. Olvassátok el a könyvet és jelezzetek vissza! Szeretettel:Kati néni

Az egyházi rend szentsége 05.06. Tk.:129-133.o.

Jézus Krisztus, az örök Főpap egyeseket kiválasztott, és különös módon is  hatalmat adott nekik, hogy folytassák az ő tanítói, megszentelői és pásztori működését. Az Úr Jézus kifejezetten az apostoloknak mondta: “Aki titeket hallgat, engem hallgat.” Lk. 10,16. Az utolsó vacsorán pedig: “Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre.” Lk. 22,19. Húsvétvasárnap pedig: “Akinek megbocsátjátok bűneit, bocsánatot nyert.” Jn. 20,23.Ezt a hatalmat adták át az apostolok kézrátétellel. Ez az egyházi rend szentsége. Akik az egyházi rendben részesülnek, eltörölhetetlen lelki jegyet kapnak, mely által a Főpap Krisztussal azonosulnak. Az egyházi rend fokozatai: püspök, pap, diakónus. Azok a fiúk, akik papok szeretnének lenni, a szemináriumban készülnek hivatásukra.Az egyházi rend szentségét csak a püspök szolgáltathatja ki. A papok feladata, hogy mint Isten népének pásztorai: bemutassák a szentmiseáldozatot, kiszolgáltassák a szentségeket, hirdessék Isten igéjét, és vezessék Isten népét. Olvassátok , oldjátok meg a könyv feladatait. Szeretettel: Kati néni

A házasság szentsége 05. 13. Tk.:134-137.o.

“A Teremtő kezdetben férfinek és nőnek teremtette őket, és azt mondta: a férfi ezért elhagyja atyját és anyját, feleségéhez csatlakozik, és a kettő testben egy lesz. Így már nem ketten vannak, hanem csak egy test. Amit tehát Isten egybekötött, ember szét ne válassza.” Mt. 19, 5-6. A házastársad az, akit Isten ajándékoz neked, hogy segítségedre legyen és hozzád való. A hűség, küzdelem a másikért! A házasság négy alappillére: szabad akaratból történik, feltétel nélküli, hűség, nyitott az élet tovább adására. Isten akarata, hogy az emberek legnagyobb része házasságot kössön és családban éljen. A keresztény házasságban kölcsönösen segítik egymást a földi élet gondjai között, szeretettel vállalják és nevelik fel gyermekeiket, szeretetközösséget alkotva együtt haladnak Isten útján. A házasság örömteli szeretetkapcsolat, de egyúttal a férjtől és a feleségtől egyaránt lemondást, áldozatot is követel. Jézus akaratából a megkereszteltek házassága szentség. A házasság szentségét a házasulandók szolgáltatják ki egymásnak. Plébánosuk és két tanú előtt ünnepélyesen kijelentik, hogy egymásnak házastársai akarnak lenni.  Magyar szokás szerint az új házasok ígéretüket  a feszületre tett esküvel is megerősítik. Olvassátok el a könyvet és beszélgessetek a szüleitekkel, nagyszüleitekkel a házasságról! Szeretettel:Kati néni

Áldások és szentelmények 05.20. Tk.:138-141.o.

A keresztény ember hisz abban, hogy életének minden helyzetében vele van Isten. Ezt a hitet fejezi ki a szentelmények használata is. A szentelmények szent jelek, amelyek az Egyház könyörgése által kegyelmet közvetítenek. “Akár esztek, akár isztok, vagy bármi mást tesztek, tegyetek mindent Isten dicsőségére!” 1Kor.10,31. Mi ezért étkezés előtt asztali áldást mondunk. Megszenteljük a házat is , ahol lakunk. Isten áldását kérjük munkaeszközeinkre, imakönyvünkre, rózsafüzérünkre. A termőföld megáldását április végén a búzaszentelési szertartással végezzük. Szent Balázs püspök napján /febr.03./ a torokbaj és minden más betegség ellen kérünk oltalmat a balázsáldással. Halottainkat is beszenteljük, és az Egyház imádságával temetjük el. A szenteltvíz Isten szeretetével átitatott víz. A szentség Isten jelenlétére utal. Higgyük el, hogy Isten valóban velünk akar lenni, minden időben, minden dolgukban. 

Az áldás adomány, amely az életet és annak titkát érinti és ez szóban fejeződik ki. Ez a szó Isten teremtő működéséből ered és csupa jót jelent és ad. Nagyon szép köszönés a magyarban: Isten áldjon! A legtöbb és legnagyobb jókívánság a másiknak. Elsősorban felszentelt papok mondhatnak áldást, de a szülők is megáldhatják gyermekeiket. Szülőként ez nagy ajándék, annak belátása, hogy nem tudom megvédeni a távollevő gyermekemet minden bajtól, de tudom, hogy Isten vigyáz rá. Olvassátok el a könyvet, oldjátok meg a feladatokat és keressétek Istent a mindennapokban! Szeretettel:Kati néni

Örömünnep 05.27. Tk.:146-147.o.

A húsvét ünnepe pünkösddel lesz teljessé. A pünkösd szavunk a húsvét utáni ötvenedik napot jelenti. Ezen a napon jött el a Szentlélek, hogy megerősítse az apostolokat, és az Egyház éltető lelke legyen. A  Szentlélek kiárad az apostolokra és hatalmat ad a bűnök megbocsátására és Isten békéjét hozza el. Ezzel teszi teljessé a megváltás művét. A 147.o. megoldása: 4,2,,9,10,5,3,1,7,12,11,6,8. Ima a Szentlélekhez: Jöjj, Szentlélek! Jöjj el az én szívembe is! Tölts el egészen boldogságoddal, békéddel, isteni erőddel. Jöjj, lakjál bennem. Űzz el minden rossz gondolatot, minden nyugtalanságot, minden szomorúságot és félelmet a szívem mélyéből. Szentlélek, kérlek , legyél a legjobb barátom, Te legyél a tanácsadóm. Vezess, hogy sohase térjek le Isten útjáról. Te légy az, aki a béke gondolatait sugallja. Vigasztalj, ha szomorú vagyok. Adj erőt, ha kísértésbe kerülök. Melengesd a szívemet, ha úgy érzem, kihűl bennem a szeretet. Add, hogy Isten szeretetének sugárzó jele legyek mások számára. A Szentlélek ajándékai: szeretet,öröm, béke, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önuralom. Olvasd el nyitott szívvel a könyvet, oldd meg a feladatokat és gondolkozz el, neked a Szentlélek melyik ajándékára van legjobban szükséged ! Szeretettel: Kati néni

Összefoglalás 06.03. 

Az Egyház történelme Krisztus erejéből táplálkozó tevékeny szeretet története. Minden korban voltak szentek, mert Jézus tanítása mindig modern. A szentek ismerték fel az új helyzetekben a krisztusi tennivalókat. Válaszd ki, melyik szent életútja áll hozzád legközelebb!  Istennek emberi arca van: Jézus című imát küldöm nektek  XVI. Benedek pápától : “Milyen szép, hogy szemedbe nézhetek, Istenem. Végtelen szeretettel nézel rám. Én is téged nézlek. Hosszan, nagyon hosszan- amíg tekintetünk egyszer csak találkozik és tudom , Te vagy itt. Nézz a szívembe! Vegyél el mindent, ami elválaszt tőled. Neked akarom ajándékozni az életem. Te mondd meg, hogyan. Amen ”Szeretettel: Kati néni

Örüljetek! 06.10.

Az életszentség útján haladók- a távoli szemlélők számára- ugyanolyan életet élnek, mint bármelyik becsületes ember. Mondhatnánk azt is: semmi rendkívülit és látványosat nem tesznek. Hűségüket, munkájukat és embertársaikhoz való viszonyukat látva csak lassan döbbenünk rá arra, hogy lelkükben az Istennel való csodálatos kapcsolat rejtőzik. A történelem Ura azonban időről időre kiválaszt egy-egy olyan személyt, akinek életét csodáival teszi ismertté. A szentek köztünk élnek és közülünk válnak mindenki számára példaképpé. Ne féljetek a harmadik évezred szentjei lenni! Kipihenve, lebarnulva találkozunk szeptemberben! Szeretettel: Kati néni

A bejegyzés trackback címe:

https://nlg6a.blog.hu/api/trackback/id/tr3315563332

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása